A keresőkutyát igénylő bevetések a Rendőrség, vagy a Katasztrófavédelem felkérésére jönnek létre. Lakossági felkéréseknek kizárólag a területileg illetékes hatóságok által kiadott engedélyek birtokában tudunk eleget tenni.
Eltűnés esetén:
Amennyiben az eltűnés nem régebbi 6-10 óránál és rendelkezésre áll megfelelő szagminta, úgynevezett mantrailing-es (egyéni szagkövető) kutyát indítunk. Ezek a kutyák az időjárási és egyéb körülményektől függően néhány km-en keresztül képesek követni a keresett személy szagnyomát.
Nagy százalékban jó irányt tudnak mutatni, de ritkán képesek a személyig vezetni a keresőcsoportot, ugyanis a 6-10 órás előnyt csak akkor lehet behozni, ha a személy valamilyen oknál fogva nem folytatja útját. Ezen információ birtokában a további kutatási technika megválasztása mindig mérlegelést igényel. A folytatás tekintetében minden idevonatkozó körülményt figyelembe veszünk.
Ilyenkor több szálon is folytatódhat a kutatás.
Ha a kutya által jelzett irány lakott terület felé mutat, az hasznos információval szolgálhat a rendőröknek a keresés célzatos folytatásához.
- Magas növényzettel benőtt területek átvizsgálását területkutató kutyákkal tudjuk megoldani. Ők szagminta nélkül az általuk kutatott területen belül minden mozdulatlan – önmagáról életjelet adni képtelen – személyt jeleznek. Jó szélben akár a haladási útvonaltól 100 m-re lévő embert is képesek észlelni, felkutatni és jelezni.
- A kultúrnövénnyel borított, magasból kutatható nagy kiterjedésű területrészek átvizsgálását drónok segítségével végezzük.
- Van, hogy kutyáink tavakhoz, folyókhoz vezetik a keresőcsoportot. A meder átvizsgálását egy felfújható motorcsónakból nagy teljesítményű szonárral végezzük.
Épületomlás esetén:
Az ilyen jellegű bevetéseket mindig a Katasztrófavédelem koordinálja. Riasztás esetén magas szinten képzett, az IRO (Nemzetközi Mentőkutyás Szervezet) szabályai szerinti nemzetközi romkutató vizsgával rendelkező kutyákkal állunk rendelkezésre hazánkban, vagy országhatáron túl bekövetkezett káresemények utáni mentéshez.
Alapítványunk három önkéntese tagja Magyarország legnagyobb mentőszervezetének, melynek működtetését, irányítását a Katasztrófavédelem végzi és kifejezetten nemzetközi bevetésekre tartja fenn (Hunor Mentőszervezet).